Romania invinge Germania dupa un meci dramatic la CE de handbal feminin!

0
2894
Romania a reusit o victorie dramatica in fata Germania la CE de handbal feminin din Suedia. foto: handbal feminin

Naționala de handbal feminin a României a încheiat pe locul 5 la Campionatul European – EURO 2016 – din Suedia, după ce a învins Germania cu scorul de 23-22 (11-11), vineri, la Goteborg, într-un meci de clasament, grație unui gol marcat în ultima secundă de Cristina Zamfir, cu prețul unei accidentări.

Romania a deschis scorul, Germania a avut 4-2 (min 12), apoi Romania a preluat conducerea, iar la pauza Germania a egalat 11-11.

Echipa noastra a inceput bine repriza a doua si a preluat din nou conducerea 15-12 (min. 34). Germania a preluat din nou conducerea in min. 48, 21-20 (51) și 22-21 (57) cu 3 minute inainte de final.

Cristina Laslo a adus egalarea, cu 37 de secunde înainte de final, (22-22) iar apoi Zamfir a marcat golul victoriei, cu 3 secunde inainte de final riscand si o accidentare !!!

Tricolorele au câștigat la limită un meci echilibrat, lipsit de o miză prea importantă, după ce ambele echipe au ratat calificarea în semifinale. În aceste condiții, selecționerul Ambros Martin a preferat să le menajeze pe Paula Ungureanu și pe interul Cristina Neagu, care nu au fost incluse nici pe foaia de meci.

România a obținut cel mai bun rezultat al său din ultimele trei ediții ale Campionatului European de Handbal Feminin, după locul 10 în 2012 și 9 în 2014. Singura medalie rămâne bronzul din 2010.