Începe Festivalul Internaţional „Craiova Muzicală” ediţia a-43-a!

0
1031

Festivalul Internațional Craiova Muzicală își deschide porțile între 18 noiembrie și 1 decembrie 2016!
Fondat în 1973 este al doilea cel mai vechi festival internațional de muzică clasică din Romania, ediția cu numărul 43 va avea un cadru special, dedicat muzicii noi cu participarea marilor școli de muzică, muzicieni și compozitori celebri.

Pentru pasionații muzicii clasice vă prezentăm programul festivalului:

Vineri, 18.11.2016
Sala Filarmonicii
19:00 – Deschiderea festivalului
Orchestra simfonică a Filarmonicii „Oltenia”
Dirijor: TIBERIU SOARE
Soliști: EMIL VIȘENESCU (clarinet), ADAM KOSMIEJA (pian, Polonia)
În program:
Ștefan Niculescu: Cantos pentru clarinet și orchestră
Dan Dediu: Atlantis pentru orchestră
Jerzy Kornowicz: Big Transition pentru pian şi orchestră

Sâmbătă, 19.11.2016
Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii
12:00 – Simpozion de muzicologie: “Mecanici și mecanisme
în muzică”
Participă muzicologii Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean,
Constantin Secară.

Sala Filarmonicii
17:00 – Concert cameral
Mai în glumă, mai în serios
Ansamblul Trio Contraste (Timişoara) – ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaute),
DORU ROMAN (percuţie),
SORIN PETRESCU (pian)
Miklos Maros: Rush
Ernst-Lothar von Knorr: Nächtliche Suite
Corneliu Dan Georgescu: Motive transilvane
Wil Offermans: Harmonics
Jos Zwanenburg: Voices
Maia Ciobanu: Trio nr. 273
Laura Manolache: Plecarea (pe un text de Urmuz)
Aurel Stroe: Trei piese pastorale
Lucian Mețianu: Attracteur étrange
Horst Lohse: The Seven Deadly Sins
Christoph Keller: Mozart in Argentina
Christoph Keller: Beethoven in Brazilia

Sala Teatrului Național “Marin Sorescu”
ora 20.00: Muttis Kinder (Germania)

Duminică, 20.11.2016
Sala Filarmonicii
17:00 – Concert de percuţie
Ansamblul Percutissimo (Timişoara), conducerea muzicală DORU ROMAN
Solişti: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN CUIBARIU (clarinet)
În program:
Darie Nemeș-Bota: Fight and Light
George Crumb: An Idyll for the Misbegotten
Violeta Dinescu: Alean
Nebojsa Jovan Jivković: Trio per Uno (p. I)
Halyna Ovcharenko: What the Shaman Saw
Doron Kaufmann: Streams of Life
Carmen Cârneci: Songe du Dragon Rouge
Minoru Miki: Marimba Spiritual
Ion Bogdan Ștefănescu: Pianissimo Summer Dream

20:00 – Film mut cu muzică live
TABU (1931) – regia F. W. Murnau; muzica VIOLETA DINESCU
Interpretează: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN CUIBARIU
(clarinet), SORIN PETRESCU (pian), DORU ROMAN (percuţie)

Luni, 21.11.2016
Sala Filarmonicii
18:00 – Concert cameral
SIGMA Project (Spania) – cvartet de saxofoane
În program:
Georg Friedrich Haas: Saxophonquartett
Josep Planells: Work in Progress
Alberto Posadas: Knossos
Luis de Pablo: Rumia
Ramon Lazkano: Jalkin
Isabel Urrutia: Contre vents et marées

20:00 – Concert de jazz
JAZZAPPELLA – sextet vocal, conducerea muzicală Zoltán András

Marţi, 22.11.2016
Sala Filarmonicii
18:00 – Recital de pian
MIHAI MĂNICEANU (Bucureşti)
În program:
György Ligeti: Musica ricercata (nr. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11 )
Olivier Messiaen: Vingt regards sur l’enfant-Jésus (nr. 11 )
Remus Georgescu: Interludiu și Toccata (din Suita a II-a pentru pian)
Vlad Maistorovici: transScent
Henryk Górecki: Piano Sonata No. 1
Salvatore Sciarrino: Anamorfosi

20:00 – Concert cameral
Duo ATEM (Timişoara)
CRISTINA CONSTANTIN (vioară), VICTOR PĂRĂU (pian)
În program:
Arvo Pärt: Fratres pentru vioară şi pian
Kaija Saariaho: Calices pentru vioară şi pian
Toru Takemitsu: Rain Tree Sketch II
– in memoriam Olivier Messiaen pentru pian
Sofia Gubaidulina: Dancer on a Tightrope pentru vioară şi pian
George Crumb: Four Nocturnes (Night music II)
pentru vioară si pian
Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel pentru vioară şi pian

Miercuri, 23.11.2016
Foyerul Filarmonicii
18:30 Lansare CD: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb
19:00 Recital extraordinar
BARRIE WEBB – trombon (Anglia)
Invitat MIHAI MĂNICEANU (pian)
În program:
Giacinto Scelsi: Three Pieces
Luciano Berio: Sequenza V
Jonathan Harvey: Ricercare una Melodia
Stuart Greenbaum: In Transit
Johannes Brahms: Intermezzo op. 119, nr. 1
Katsuji Maedo: Intermezzo
Takashi Fujii: Dancing Bones
Ernst Krenek: Five Pieces

Joi, 24.11.2016
Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii
17:00 – Workshop de improvizaţie cu IRINEL ANGHEL

Sala Filarmonicii
19:00 – Recital extraordinar
MARIO CAROLI – flaut (Italia)
Invitat MIHAI MĂNICEANU (pian)
În program:
Claude Debussy: Syrinx
Joji Yuasa: Mai-Bataraki II (pentru flaut alto)
André Jolivet: Chant de Linos (pentru flaut și pian)
André Jolivet: Pour une communion sereine de l’être avec le monde
(Incantation nr. 4)
Ivan Fedele: Donax
Federico Gardella: Cinque cori notturni sotto la costa (pentru flaut
alto)
Toru Takemitsu: Air
Kaija Saariaho: Laconisme de l’aile

Vineri, 25.11.2016
Sala Filarmonicii
19:00 – Concert simfonic
Orchestra Filarmonicii „Oltenia”
Dirijor: GHEORGHE COSTIN
Solişti: MARIO CAROLI (flaut, Italia), BARRIE WEBB (trombon, Anglia)
În program:
Liviu Dănceanu: Seven Days pentru trombon şi orchestră
Doina Rotaru: L’Ange avec une seule aile pentru flaut şi orchestră
Igor Stravinski: Suita de balet Pasărea de foc pentru orchestră

Casa de Cultură a Studenților
21:00 – „Insula din ziua de mâine” (ficțiune reală în concert)
IRINEL ANGHEL & guests

Sâmbătă, 26.11.2016
Sala Filarmonicii
19:00 – Concert cameral
Povestind – Ansamblul SonoMania (Bucureşti)
MIHAI PINTENARU (clarinet)
RALUCA STRATULAT (vioară)
MIHAI MURARIU (pian)
Conducerea muzicală DIANA ROTARU
Invitat, actorul MIKLOS BACS
În program:
Gabriel Mălăncioiu: Sanran pentru clarinet și vioară
Mihai Măniceanu: Cantabile e Presto pentru vioară și pian
Tiberiu Olah: Sonata “Pasărea Măiastră” pentru clarinet solo
Toshio Hosokawa: Ancient Dance pentru vioară și pian
Igor Stravinski: Povestea Soldatului pentru clarinet,
vioară și pian

Duminică, 27. 11.2016
Sala Filarmonicii
17:00 – Concert cameral
Ansamblul Pearls Before Swine Experience (Suedia)
În program:
Klas Torstensson: Pocket Violin Concerto
Annie Gosfield: Cranks and Cactus Needles
Mattias Petersson: 1st Application
Marcus Fjellström: Odboy and Erordog (cartoon animation with live music)
Hanna Hartman: Neighbors above are louder than neighbors below

20:00 – Concert cameral
Orchestra de cameră a Filarmonicii „Oltenia”
Dirijor: IVAN ILIEV (Bulgaria)
Soliști: JURE GRADIŠNIK (trompetă, Slovenia), ANDREEA STOICA (pian),
LOREDANA CIOCAN (corn englez)
În program:
Aaron Copland: Quiet City pentru trompetă, corn englez și orchestră de
coarde
Leoš Janáček: Suita pentru orchestră de coarde
André Jolivet: Concertino pentru trompetă, pian şi orchestră
Benjamin Britten: Simfonia simplă, op. 4

Luni, 28.11.2016
Sala Filarmonicii
17:00 – Recital de lied
VERONICA ANUȘCA (soprană), MIHAI MURARIU (pian)
În program: lucrări de Mihail Jora (Ghicitoare, Cântec pentru lumină),
Constantin Brăiloiu (L’automne), Theodor Rogalski (Salcia), Livia
Teodorescu-Ciocănea (Evangheliile toamnei), Felicia Donceanu (Pașii),
Mihai Murariu (Trei), Leonard Bernstein (La bonne cuisine), Daniel
Sabzghabaei (Four Glimpses of Desire)

19:00 – Concert cameral
Ansamblul PROFIL (Bucureşti)
DIANA MOȘ (vioară), MARIAN MOVILEANU (violă),
MIRCEA MARIAN (violoncel), ADRIANA MAIER (pian)
În program:
Valentin Gheorghiu: Adagio pentru vioară, violoncel şi pian
Ștefan Niculescu: Per tre pentru vioară, violă și violoncel
Mihai Măniceanu: Crescendo pentru vioară solo
Thomas Beimel: Aria pentru vioară, violoncel şi pian                                                        Dan Dediu: Pirouettes pierrotiènnes pentru vioară, violă, violoncel şi pian
Miriam Marbé: Tromelbass pentru vioară, violă și violoncel

Marţi, 29.11.2016
Muzeul de Artă
17:00 – Recital de acordeon
GHENADIE ROTARI (Republica Moldova)
Invitată ANA TOPALOVIĆ (violoncel, Austria/Serbia)
În program:
Sofia Gubaidulina: De Profundis
Gerard Grisey: Passacaille
Magnus Lindberg: Jeux d’anches
Salvatore Sciarrino: Vagabonde blu
Sofia Gubaidulina: In Croce (acordeon și violoncel)
Vladimir Zubitsky: Sonata nr. 2 – Slavonic

Sala Filarmonicii
19:00 – Concert cameral
Ansamblul GREEN THING (Austria)
În program:
Călin Ioachimescu: Tetrachords
Cristian Lolea: Mechanisms
George Crumb: Vox Balaenae
Diana Rotaru: Verde
Jennifer Higdon: Piano Trio
Julija Bal: Chochek

Miercuri, 30.11.2016
Sala Filarmonicii
18:00 – Concert cameral
Cvartetul de coarde LOGOS (SUA)
În program:
Paul Creston: String Quartet
Daniel Schnyde: Great Places – String Quartet nr. 4
Claude Debussy: Cvartetul în Sol minor, op. 10

20:00 – Concert de jazz
“Both Sides of the River”
MIRCEA TIBERIAN (pian)
CHRIS DAHLGREN (contrabas, SUA)
JOHN BETSCH (baterie, SUA)

Facebook Comments

LEAVE A REPLY